Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženské orgány

6. 6. 2006

Ženské orgány

Pohlavní orgány máš samozřejmě už od narození, ale teprve během puberty začínají být funkční a rozvíjejí se tak, aby si v budoucnosti mohla počít a porodit dítě.

Rozlišujeme vnitřní a zevní pohlavní orgány. Jak jsou tyto orgány umístěny v tvém těle, se můžeš podívat na dvou obrázcích, při pohledu zepředu a z boku.

K zevním pohlavním orgánům řadíme velké a malé stydké pysky, poštěváček (klitoris) a poševní vchod. Mezi vnitřní pohlavní orgány patří pochva, děloha, vejcovody a vaječníky.

Děloha - 7 - 8 cm dlouhý svalový orgán umístěný v malé pánvi mezi močovým měchýřem a konečníkem. V děložní výstelce (endometriu) se v případě těhotenství usídlí oplodněné vajíčko a vyvíjí se plod. Děloha je velmi pružná a její stěny se roztahují podle toho, jak dítě roste.

Děložní cípek (cervix) - Spodní část dělohy, chránící její vnitřek. Jeho spodní část vyčnívá shora do pochvy.

Malé stydké pysky - Dva malé záhyby tukové tkáně a sliznice bez ochlupení ohraničující poševní vchod, podél nich se nacházejí velké stydké pysky.

Panenská blána (hymen) - Tenká ochranná blána částečně zakrývající poševní vchod. Má přirozený otvor, který umožňuje průchod tekutiny ven z těla (např. při menstruaci). V důsledku rostoucího vlivu hormonu estrogenu v pubertě se panenská blána stává velmi pružnou a rozšiřuje se. Proto je možné už od první menstruace používat menší velikosti tamponů bez obav, že se blána poškodí.

Pochva (vagína) - Pružný orgán trubicovitého tvaru dlouhý 8 - 10 cm. Poševní stěny jsou pokryty poševní sliznicí. Do pochvy při pohlavním styku proniká penis, pochvou odchází menstruační krev ven z těla a rovněž přes pochvu se při porodu dítě dostává na svět.

Poševní vchod - Je umístěn mezi ústím močové trubice a konečníkem. Uvnitř je přehrazen tenkým záhybem, který se nazývá panenská blána.

Poštěváček (klitoris) - Asi 2 cm dlouhý orgán nacházející se v místě, kde se spojují malé stydké pysky. Má mnoho nervových zakončení, proto je velmi citlivý na dotek.

Vaječníky - Dva orgány v dospělosti velikosti švestky, umístěné na obou stranách dělohy pod vejcovody. Už v době narození jsou ve vaječníku 1 až 2 miliony vajíček, které však začínají zrát až v pubertě. Přibližně 500 vajíček dosáhne plné zralosti. Zralá vajíčka se postupně během ovulace uvolňují a putují do vejcovodu, kde mohou být oplodněna mužskou spermií.

Vejcovody - Úzké trubice ve tvaru trychtýře, jsou dlouhé 8 - 20 cm a vedou z horní části dělohy k vaječníkům. Vejcovody jsou zakončeny třásňovitými výběžky, které slouží k zachycení vajíčka. Přes vejcovody putuje vajíčko do dělohy.

Velké stydké pysky - Dva kožní záhyby, které se v pubertě stávají plnější a uzavřenější a také porostou chloupky. Ohraničují malé stydké pysky.

Hrma (Venušin pahorek) - Oblast vyčnívající nad stydkou kostí, která se během puberty pokrývá chloupky.

Močová trubice - Trubice, kterou odchází moč z močového měchýře. U žen vyúsťuje otvorem nad vchodem poševním.

Vulva - Oblast chránící ústí močové trubice a pochvy.