Jdi na obsah Jdi na menu
 


Premena z dívky na ženu

6. 6. 2006

Proměna dívky v ženu

Už ti někdo řekl, že jsi v pubertě a nevíš, zda se máš na něj pro toto označení zlobit? Vůbec ne. Puberta je seriózní odborný název používaný pro období dospívání, ve kterém se dívka mění v ženu a chlapec v muže.

Jak puberta probíhá
Puberta probíhá u každého individuálně a u dívek začíná většinou kolem deseti let, někdy o rok či dva dříve. V tomto období dochází ve vaječnících k zvýšené produkci ženských pohlavních hormonů, která je způsobena a dále ovlivňována částmi mozku nazývanými hypofýza a hypotalamus. A právě tyto hormony způsobují změny, které můžeš pozorovat na svém těle.

Jak tedy poznáš, že jsi v pubertě, neboli že začalo období, na jehož konci z tebe bude dospělá, samostatná a sebevědomá žena?

  • Rozšiřují se ti boky a stehna.
  • Začínají se vyvíjet prsy. Nejprve se zvětšuje oblast kolem bradavek (prsní dvorec), začíná vystupovat bradavka a poté roste samotný prs. Mění se rovněž pigmentace - barva bradavky. Zdá se ti, že máš jeden prs větší než druhý? Nedělej si starosti, je běžné, že jeden prs roste rychleji než druhý, ale nakonec se srovnají a budou souměrné.
  • Objevuje se nové ochlupení, jednak v rozkroku a jednak v podpaží a chlupy na nohou tmavnou.
  • Máš akné? I tyto nepříjemné uhříky, které se nejvíce tvoří v obličeji a na zádech, patří k dospívání. Záleží ale také na typu tvé pleti. Mastná pleť má větší sklon k tvorbě akné než pleť suchá.
  • Potní žlázy jsou aktivnější, což znamená, že se potíš více, než dřív.
  • Máš bílý výtok? I ten je součástí dospívání. Naznačuje, že se blíží tvoje první menstruace, která by se od tohoto výtoku měla objevit během jednoho nebo dvou let. Můžeš používat slipové vložky, které zabrání, aby se výtok dostal na spodní prádlo.
  • A samozřejmě menstruace - na tu nesmíme ve výčtu zapomenout. O této doméně žen se více dovíš zde.

Dospívání je u každé dívky jiné

Slyšíš jak si spolužačky a kamarádky povídají, že už mají měsíčky, nebo že se kvůli rostoucím prsům nevejdou do starých triček? A ty stále tyto a další příznaky dospívání nemáš? Propadat panice rozhodně nemusíš. Každá dívka je jiná a každá se vyvíjíte svým vlastním tempem, které je z velké části určeno geny - je dědičné. Pokud se u ale tebe do 13 let neobjeví žádné známky růstu prsů nebo se do 15 let nedostaví menstruace, bylo by dobré poradit se s lékařem.

Časový přehled dospívání dívky